Tribe Common - en to pt translation catalogue (399 entries)

en: Clear Selection.
pt: Limpar selecção

en: Select all pages
pt: Seleccionar todas as páginas

en: All items on this page were selected.
pt: Todos os itens nesta página foram seleccionados

en: Accept user-submitted events on your site! With Community Events, you can accept public submissions or require account sign-on. Settings give you the options to save as a draft or publish automatically, enable categories and tags, and choose whether users can edit/manage their own events or simply submit. Best of all - setup is easy! Just activate, configure the options, and off you go.
pt: Aceite eventos submetidos por utilizadores no seu site! Com o plugin Community Events pode aceitar submissões públicas ou requerer registo. As definições permitem-lhe escolher entre guardar como rascunho ou publicar automaticamente, activar categorias e etiquetas, e escolher se os utilizadores poderão editar/gerir os seus eventos ou apenas submeter. O melhor de tudo - de fácil configuração! Basta activar, configurar as opções e está pronto.

en: The "%s" source is invalid and cannot be reached on "%s" instance.
pt: A "%s" origem é inválida e não é possível obter na instância "%s".

en: Empty data set for this dropdown
pt: Conjunto de dados vazio para este selector

en: Missing data source for this dropdown
pt: Origem de dados em falta para este selector

en: Cannot look for Terms without a taxonomy
pt: Não é possível procurar termos sem taxonomia

en: Create an events calendar and manage it with ease. The Events Calendar plugin provides professional-level quality and features backed by a team you can trust.
pt: Crie um calendário de eventos fácil de gerir. O plugin The Events Calendar tem qualidade profissional e é criado por uma equipa em que pode confiar.

en: There is a new version of %1$s available. %2$s
pt: Está disponível uma nova versão de %1$s. %2$s

en: Update now to version %s.
pt: Actualizar agora para a versão %s.

en: You can always check the status of your licenses by logging in to %1$syour account on theeventscalendar.com%2$s.
pt: Pode sempre consultar o estado das suas licenças na %1$ssua conta em theeventscalendar.com%2$s.

en: It looks like you're using %1$s, but the license key is invalid. Please download the latest version %2$sfrom your account%3$s. | It looks like you're using %1$s, but the license keys are invalid. Please download the latest versions %2$sfrom your account%3$s.
pt[0]: Parece que está a usar o plugin %1$s, mas a chave de licença é inválida. Por favor descarregue a última versão a partir da %2$ssua conta%3$s.
pt[1]: Parece que está a usar os plugins %1$s, mas as chaves de licença são inválidas. Por favor descarregue as última versões a partir da %2$ssua conta%3$s.

en: Please refresh the page and try your request again.
pt: Por favor, recarregue a página e tente fazer o pedido de novo.

en: The URL to the term archive page
pt: O URL da página de arquivo do termo

en: The number of posts associated with the term
pt: O número de conteúdos associados ao termo

en: The term parent term if any
pt: O termo superior do termo, caso exista

en: The term description
pt: A descrição do termo

en: The taxonomy the term belongs to
pt: A taxonomia a que o termo pertence

en: The term slug
pt: A slug do termo

en: The term name
pt: O nome do termo

en: The WordPress term ID
pt: O ID do termo

en: The link to the image in the specified size on the site
pt: A ligação para a imagem no tamanho especificado no site

en: The image mime-type
pt: O tipo de mime da imagem

en: The image height in pixels in the specified size
pt: A altura da imagem em píxeis para o tamanho especificado

en: The image width in pixels in the specified size
pt: A largura da imagem em píxeis para o tamanho especificado

en: The details about each size available for the image
pt: Os detalhes sobre cada tamanho disponível para a imagem

en: The image natural height in pixels
pt: A altura da imagem em píxeis

en: The image natural width in pixels
pt: A largura da imagem em píxeis

en: The image file extension
pt: A extensão do ficheiro de imagem

en: The image WordPress post ID
pt: O ID da imagem

en: The URL to the full size version of the image
pt: O URL para a versão da imagem em tamanho original

en: The date seconds
pt: Os segundos da data

en: The date minutes
pt: Os minutos da data

en: The date hour
pt: A hora da data

en: The date day
pt: O dia da data

en: The date month
pt: O mês da data

en: The date year
pt: O ano da data

en: A sorted array of all the numeric values for the cost
pt: Um array ordenado com todos os valores numéricos do custo

en: The position of the currency symbol in the cost string
pt: A posição do símbolo de moeda do custo

en: The cost currency symbol
pt: O símbolo de moeda do custo

en: %1$sBuy a license%2$s for the Event Aggregator service to access additional import features.
pt: %1$sCompre uma licença%2$s do serviço Event Aggregator para aceder a funcionalidades de importação adicionais.

en: %s must be a whole number.
pt: %s deve ser um número completo.

en: Events Help
pt: Ajuda de eventos

en: Expired license. Consult your network administrator.
pt: Licença expirada. Contacte o administrador da sua rede.

en: No license entered. Consult your network administrator.
pt: Nenhuma licença inserida. Contacte o administrador da sua rede.

en: A valid license has been entered by your network administrator.
pt: Foi inserida uma licença válida pelo administrador da sua rede.

en: Site License Key
pt: Chave de licença do site

en: Check this box if you wish to override the network license key with your own
pt: Seleccione esta opção se pretende usar a sua própria chave de licença em vez da chave de licença da rede

en: Override network license key
pt: Sobrepor à chave de licença da rede

en: License Key Status:
pt: Estado da chave de licença:

en: Use the following panel of your customizer to change the styling of your Calendar and Event pages.
pt: Utilize este painel do personalizador para alterar o estilo das suas páginas de calendário e de evento.

en: Unable to run Tribe Extensions. Your website host is running PHP 5.2 or older, and has likely disabled or misconfigured debug_backtrace(). You, or your website host, will need to upgrade PHP or properly configure debug_backtrace() for Tribe Extensions to work.
pt: Não é possível executar as extensões da Modern Tribe. O alojamento do seu site está a usar o PHP 5.2 ou anterior, e provavelmente tem a função debug_backtrace() desactivada ou mal configurada. Tem de actualizar o PHP ou configurar correctamente a função debug_backtrace() para as extensões da Modern Tribe funcionarem.

en: Installed
pt: Instalado

en: Installed Add-Ons
pt: Extensões instaladas

[ctx: the final separator in a list of two or more items]
en:  and
pt:  e

en: Event Log
pt: Registo de eventos

en: Buy This Add-On
pt: Comprar extensão

en: Browse All Add-Ons
pt: Ver todas as extensões

en: Events Add-Ons
pt: Extensões de eventos

[ctx: formatted plugin list]
en: %1$s and %2$s
pt: %1$s e %2$s

en: You have a license key for %1$s but the key is out of installs. %2$sVisit the Events Calendar website%3$s to manage your installs, upgrade your license, or purchase a new one. | You have license keys for %1$s but your keys are out of installs. %2$sVisit the Events Calendar website%3$s to manage your installs, upgrade your licenses, or purchase new ones.
pt[0]: Tem uma chave de licença para o %1$s mas a chave atingiu o limite máximo de instalações. %2$sVisite o site do The Events Calendar%3$s para gerir as suas instalações, actualizar a sua licença ou comprar uma nova.
pt[1]: Tem chaves de licença para os %1$s mas as chaves atingiram o limite máximo de instalações. %2$sVisite o site do The Events Calendar%3$s para gerir as suas instalações, actualizar as suas licenças ou comprar novas.

en: There is an update available for %1$s but your license has expired. %2$sVisit the Events Calendar website to renew your license.%3$s | Updates are available for %1$s but your license keys have expired. %2$sVisit the Events Calendar website to renew your licenses.%3$s
pt[0]: Está disponível uma actualização para o %1$s mas sua chave de licença expirou. %2$sVisite o site do The Events Calendar%3$s para renovar a sua licença.
pt[1]: Estão disponíveis actualizações para os %1$s mas suas chaves de licença expiraram. %2$sVisite o site do The Events Calendar%3$s para renovar as suas licenças.

en: There is an update for %s. %sRenew your license%s to get access to bug fixes, security updates, and new features.
pt: Está disponível uma actualização para o %s. %sRenove a sua licença%s para ter acesso a resoluções de erros, actualizações de segurança e novas funcionalidades.

en: There is an update for %s. You'll need to %scheck your license%s to have access to updates, downloads, and support.
pt: Está disponível uma actualização para o %s. %sVerifique a sua licença%s para ter acesso a actualizações, descarregamentos e suporte.

en: To begin using %1$s, please install and activate the latest version of %2$s.
pt: Para começar a usar o %1$s, por favor, instale e active a versão mais recente do %2$s.

en: Not seeing an update but expecting one? In WordPress, go to %1$sDashboard > Updates%2$s and click "Check Again".
pt: Não vê uma actualização que seria de esperar? No WordPress, vá a %1$sPainel > Actualizações%2$s e clique em "Verificar de novo".

en: If you're seeing a red message telling you that your key isn't valid or is out of installs, visit %1$s to manage your installs or renew / upgrade your license.
pt: Se estiver a ver uma mensagem a vermelho com a indicação de que a sua chave não é válida ou atingiu o máximo de instalações, visite %1$s para gerir as suas instalações ou renovar / actualizar a sua licença.

en: Each paid add-on has its own unique license key. Simply paste the key into its appropriate field below, and give it a moment to validate. You know you're set when a green expiration date appears alongside a "valid" message.
pt: Cada extensão paga tem a sua chave de licença única. Cole a chave no campo apropriado abaixo e aguarde um momento para validar. Saberá que está configurado quando aparecer uma data de expiração a verde ao lado da mensagem de validez.

en: The license key you received when completing your purchase from %1$s will grant you access to support and updates until it expires. You do not need to enter the key below for the plugins to work, but you will need to enter it to get automatic updates. %3$sFind your license keys at %2$s%4$s.
pt: A chave de licença que recebeu ao fazer a sua compra em %1$s garante-lhe o acesso a suporte e actualizações até à data de expiração. Não tem de inserir a chave abaixo para que os plugins funcionem, mas precisa de a inserir para obter actualizações automáticas. %3$sDescubra as suas chaves de licença em %2$s%4$s.

en:  (opens in new window)
pt:  (abrir numa nova janela)

en: C&ocirc;te d'Ivoire
pt: Costa do Marfim

en: Unique System Info Key Generated
pt: Foi gerada uma chave única de informações do sistema

en: Permission Error
pt: Erro de permissão

en: Invalid Key
pt: Chave inválida

en: Your system information will only be used by the Modern Tribe support team. All information is stored securely. We do not share this information with any third parties.
pt: As informações do seu sistema apenas serão usadas pela equipa de suporte da Modern Tribe. Todas as informações são alojadas em segurança. Não partilhamos esta informação com terceiros.

en: Yes, automatically share my system information with the Modern Tribe support team
pt: Sim, partilhar automaticamente as informações do meu sistema com a equipa de suporte da Modern Tribe

en: English
pt: Inglês

en:  (opens in a new window)
pt:  (abrir numa nova janela)

en: Renew Your License Now
pt: Renove a sua licença agora

en: : Selected 1 row
pt: : 1 linha seleccionada

en: : Selected %d rows
pt: : %d linhas seleccionadas

en: Previous
pt: Anterior

en: All
pt: Todos

en: No matching records found
pt: Não foram encontrados registos correspondentes

en: (filtered from _MAX_ total entries)
pt: (filtrado do total _MAX_ entradas)

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
pt: A mostrar 0 a 0 do total de 0 entradas

en: Showing _START_ to _END_ of _TOTAL_ entries
pt: A mostrar _START_ a _END_ do total de _TOTAL_ entradas

en: No data available in table
pt: Nenhum dado disponível na tabela

en: Show _MENU_ entries
pt: Mostrar entradas de _MENU_

en: : activate to sort column descending
pt: : activar para ordenação descendente da coluna

en: : activate to sort column ascending
pt: : activar para ordenação ascendente da coluna

en: Press "Cmd + C" to copy
pt: Prima "Cmd + C" para copiar

en: System info copied
pt: Informações do sistema copiadas

en: Copy to clipboard
pt: Copiar para a área de transferência

en: An Unknown error occurred
pt: Ocorreu um erro desconhecido

en: The Eventbrite Tickets add-on allows you to create & sell tickets through The Events Calendar using the power of %1$sEventbrite%2$s. Whether you’re creating your ticket on the WordPress dashboard or importing the details of an already-existing event from %1$sEventbrite.com%2$s, this add-on brings the power of the Eventbrite API to your calendar.
pt: A extensão Eventbrite Tickets permite criar e vender bilhetes no The Events Calendar através do %1$sEventbrite%2$s. Caso esteja a criar o seu bilhete no painel do WordPress ou a importar detalhes de um evento já existente em %1$sEventbrite.com%2$s, esta extensão adiciona todas as capacidades da API do Eventbrite API ao seu calendário.

[ctx: Names of required plugins for Community Tickets]
en: Event Tickets Plus and Community Events
pt: Event Tickets Plus e Community Events

en: The Events Calendar PRO is a paid Add-On to our open source WordPress plugin %1$sThe Events Calendar%2$s. PRO offers a whole host of calendar features including recurring events, custom event attributes, saved venues and organizers, venue pages, advanced event admin and lots more.
pt: O plugin Events Calendar PRO é uma extensão paga para o nosso plugin de código aberto para o WordPress %1$sThe Events Calendar%2$s. A versão PRO oferece muitas funcionalidades, tais como eventos recorrentes, atributos personalizados, organizadores e locais guardados, páginas de locais, administração avançada de eventos e muito mais.

en: Rate %1$sEvent Tickets%2$s %3$s
pt: Classifique o %1$sEvent Tickets%2$s com %3$s

en: Rate %1$sThe Events Calendar%2$s %3$s
pt: Classifique o %1$sThe Events Calendar%2$s com %3$s

en: Null logger (will log nothing)
pt: Registo nulo (não regista nada)

en: Download log
pt: Descarregar o registo

en: The selected log file is empty or has not been generated yet.
pt: O ficheiro de registo seleccionado está vazio ou ainda não foi criado.

en: Method
pt: Método

en: Logging level
pt: Nível de registo

en: %s must contain numbers, letters, dashes and undescores only
pt: %s deve conter apenas números, letras, traços e underscores

en: Full debug (all events)
pt: Depuração completa (todos os eventos)

en: Warnings and errors
pt: Avisos e erros

en: Only errors
pt: Apenas erros

en: Disabled
pt: Desactivado

en: Cannot set %s as the current logging engine
pt: Não é possível definir %s como mecanismo de registo

en: Default (uses temporary files)
pt: Por omissão (usa ficheiros temporários)

[ctx: log engines]
en: None currently available
pt: Nenhum disponível de momento

[ctx: log selector]
en: None currently available
pt: Nenhum disponível de momento

en: Recent Template Changes
pt: Alterações recentes a modelos

en: Information about recent template changes and potentially impacted template overrides is provided below.
pt: Abaixo são fornecidas algumas informações sobre alterações recentes de modelos e o potencial impacto em substituições de modelos.

en: No notable template changes detected.
pt: Não foram detectadas alterações significativas aos modelos.

en: based on %s version
pt: baseado na versão %s

en: version data missing from override
pt: substituição sem dados da versão

en: Existing theme overrides that may need revision:
pt: Substituições do tema actual que devem ser revistas:

en: Templates introduced or updated with this release (%s):
pt: Modelos introduzidos ou actualizados nesta versão (%s):

en: No notable changes detected
pt: Sem alterações significativas

en: Only license fields for %1$snetwork activated%2$s plugins will be listed on this screen.
pt: Neste ecrã apenas serão mostrados campos de licença para %1$splugins activados%2$s na rede.

en: Read more about our support policy
pt: Leia mais sobre a nossa política de suporte

en: Test for a theme or plugin conflict
pt: Testar conflitos com temas ou plugins

en: %s. Testing for an existing conflict is the best start for in-depth troubleshooting. We will often ask you to follow these steps when opening a new thread, so doing this ahead of time will be super helpful.
pt: %s. Testar conflitos existentes é a melhor forma de começar a resolução de problemas. Iremos com frequência pedir-lhe que siga estes passos ao criar um novo tópico, pelo que será útil fazê-lo antecipadamente.

en: Check our Knowledgebase
pt: Consulte a nossa base de conhecimento

en: %s. All of the common (and not-so-common) answers to questions we see are here. It’s often the fastest path to finding an answer!
pt: %s. Aqui pode encontrar todas as respostas comuns (e incomuns) às perguntas que são colocadas. É frequentemente o caminho mais rápido para encontrar a sua resposta!

en: Getting More Help
pt: Obter mais ajuda

en: list of available functions
pt: lista de funções disponíveis

en: Knowledgebase
pt: Base de conhecimento

en: Our website’s %s is a great place to find tips and tricks for using and customizing our plugins.
pt: A %s do nosso site é um óptimo local para encontrar truques e dicas sobre a utilização e personalização dos nossos plugins.

en: Getting Support
pt: Obter suporte

en: Thank you for using Event Tickets! All of us at Modern Tribe sincerely appreciate your support and we're excited to see you using our plugins. Check out our handy %1$sNew User Primer%2$s to get started.
pt: Obrigado por utilizar o Event Tickets! Todos nós na Modern Tribe estamos muito gratos pelo seu apoio e por utilizar os nossos plugins. Consulte o nosso %1$sguia para novos utilizadores%2$s para começar.

en: %s must be a positive number or percent.
pt: %s deve ser um número positivo ou percentagem.

en: Thanks for setting up a valid key. It will expire on %s
pt: Obrigado por configurar uma chave válida. Expira em %s

en: Visit the Add-on Page
pt: Visite a página de extensões

en: Plugin Inactive
pt: Plugin inactivo

en: Plugin Active
pt: Plugin activo

en: Rating:
pt: Classificação:

en: Active Users:
pt: Utilizadores activos:

en: Install Plugin
pt: Instalar plugin

en: Install %s
pt: Instalar %s

en: Upgrade Plugin
pt: Actualizar plugin

en: Activate Plugin
pt: Activar plugin

en: Activate %s
pt: Activar %s

en:  and
pt:  e

en: Turbo charge your posts admin for any custom post type with sortable filters and columns, and auto-registration of metaboxes.
pt: Aumente as capacidades de administração de conteúdos de qualquer tipo através de adicionar colunas, filtrar, ordenar e registar automaticamente metaboxes.

en: Events Tickets is a carefully crafted, extensible plugin that lets you easily sell tickets for your events.
pt: O Event Tickets é um plugin elaborado e extensível que lhe permite facilmente vender bilhetes para os seus eventos.

en: The Events Calendar is a carefully crafted, extensible plugin that lets you easily share your events.
pt: O The Events Calendar é um plugin elaborado e extensível que lhe permite facilmente partilhar os seus eventos.

en: Save Changes
pt: Guardar alterações

en: %1$s Using our plugins in a multisite network? %2$s Please note that your license key will be applied to the entire network, not just this site.
pt: %1$s Utiliza os nossos plugins numa rede multisite? %2$s Saiba que a sua chave de licença será aplicada a toda a rede, não apenas a este site.

en: unknown date
pt: data desconhecida

en: Return to WordPress Updates
pt: Voltar para a página de actualizações do WordPress

en: Go to WordPress Updates page
pt: Ir para a página de actualizações do WordPress

en: Return to Plugins page
pt: Voltar para a página de plugins

en: Go to plugins page
pt: Ir para a página de plugins

en: Free
pt: Gratuito

en: Hide the following settings tabs on every site:
pt: Esconder estes separadores de definições em todos os sites:

en: This is where all of the global network settings for Modern Tribe's The Events Calendar can be modified.
pt: Aqui é onde pode modificar todas as definições globais da rede para o The Events Calendar da Modern Tribe.

en: Network Settings
pt: Definições de rede

en: News and Tutorials
pt: Notícias e tutoriais

en: Premium Add-Ons
pt: Extensões premium

en: Requires:
pt: Requer:

en: Latest Version:
pt: Última versão:

en: More...
pt: Mais...

en: You are up to date!
pt: Está actualizado!

en: You need to upgrade!
pt: Precisa de actualizar!

[ctx: not available]
en: n/a
pt: n/d

en: Debug Bar Plugin
pt: Plugin Debug Bar

en: Enable this option to log debug information. By default this will log to your server PHP error log. If you'd like to see the log messages in your browser, then we recommend that you install the %s and look for the "Tribe" tab in the debug output.
pt: Active esta opção para registar a informações de depuração. Por omissão esta informação será guardada no registo de erros de PHP do seu servidor. Se pretende ver as mensagens de erro no seu navegador, recomendamos que instale o %s e consulte o separador "Tribe".

en: Debug mode
pt: Modo de depuração

en: Show The Events Calendar link
pt: Mostrar ligação para o The Events Calendar

en: See an example of the link
pt: Ver um exemplo de ligação

en: Are you thinking "Wow, this plugin is amazing! I should say thanks to Modern Tribe for all their hard work." The greatest thanks we could ask for is recognition. Add a small text-only link at the bottom of your calendar pointing to The Events Calendar project.
pt: Está a pensar "Uau, este plugin é fantástico! Eu deveria agradecer à Modern Tribe por todo o seu trabalho árduo." O maior agradecimento que podemos pedir é reconhecimento. Adicione uma pequena ligação de texto no rodapé do seu calendário a apontar para o projecto The Events Calendar.

en: We hope our plugin is helping you out.
pt: Esperemos que o nosso plugin esteja a ser uma ajuda.

en: Check out the available add-ons
pt: Conheça as extensões disponíveis

en: Looking for additional functionality including recurring events, custom meta, community events, ticket sales and more?
pt: Precisa de mais funcionalidades, como eventos recorrentes, informações personalizadas, eventos da comunidade, venda de bilhetes, etc.?

en: Select the date format to use in datepickers
pt: Seleccione o formato de data a ser utilizado nos selectores de data

en: Datepicker Date Format
pt: Formato da selecção de data

en: Date Format Settings
pt: Definições do formato da data

en: View
pt: Ver

en: South Dakota
pt: Dakota do Sul

en: South Carolina
pt: Carolina do Sul

en: North Carolina
pt: Carolina do Norte

en: New York
pt: Nova Iorque

en: New Mexico
pt: Novo México

en: California
pt: Califórnia

en: Alaska
pt: Alasca

en: Zimbabwe
pt: Zimbabué

en: Zambia
pt: Zâmbia

en: Yemen
pt: Iémen

en: Western Sahara
pt: Saara Ocidental

en: Virgin Islands (U.S.)
pt: Ilhas Virgens (EUA)

en: Virgin Islands (British)
pt: Ilhas Virgens (Britânicas)

en: Viet Nam
pt: Vietname

en: Uzbekistan
pt: Uzbequistão

en: Uruguay
pt: Uruguai

en: United States Minor Outlying Islands
pt: Ilhas Menores Distantes dos Estados Unidos

en: United Kingdom
pt: Reino Unido

en: United Arab Emirates
pt: Emirados Árabes Unidos

en: Ukraine
pt: Ucrânia

en: Turkmenistan
pt: Turquemenistão

en: Turkey
pt: Turquia

en: Tunisia
pt: Tunísia

en: Thailand
pt: Tailândia

en: Tajikistan
pt: Tajiquistão

en: Syrian Arab Republic
pt: Síria, República Árabe da

en: Switzerland
pt: Suíça

en: Sweden
pt: Suécia

en: Swaziland
pt: Suazilândia

en: Sudan
pt: Sudão

en: Spain
pt: Espanha

en: South Africa
pt: África do Sul

en: Somalia
pt: Somália

en: Solomon Islands
pt: Ilhas Salomão

en: Slovenia
pt: Eslovénia

en: Slovakia (Slovak Republic)
pt: Eslováquia (República Eslovaca)

en: Singapore
pt: Singapura

en: Sierra Leone
pt: Serra Leoa

en: Seychelles
pt: Seicheles

en: Serbia
pt: Sérvia

en: Saudi Arabia
pt: Arábia Saudita

en: Saint Lucia
pt: Santa Lúcia

en: Rwanda
pt: Ruanda

en: Russian Federation
pt: Rússia

en: Romania
pt: Roménia

en: Reunion
pt: Reunião

en: Puerto Rico
pt: Porto Rico

en: Philippines
pt: Filipinas

en: Peru
pt: Perú

en: Paraguay
pt: Paraguai

en: Papua New Guinea
pt: Papua Nova Guiné

en: Panama
pt: Panamá

en: Pakistan
pt: Paquistão

en: Norway
pt: Noruega

en: Northern Mariana Islands
pt: Ilhas Marianas do Norte

en: Norfolk Island
pt: Ilha Norfolk

en: Nigeria
pt: Nigéria

en: Nicaragua
pt: Nicarágua

en: New Zealand
pt: Nova Zelândia

en: New Caledonia
pt: Nova Caledónia

en: Netherlands
pt: Holanda

en: Namibia
pt: Namíbia

en: Mozambique
pt: Moçambique

en: Morocco
pt: Marrocos

en: Mongolia
pt: Mongólia

en: Monaco
pt: Mónaco

en: Mexico
pt: México

en: Mauritius
pt: Maurícias

en: Mauritania
pt: Mauritânia

en: Martinique
pt: Martinica

en: Marshall Islands
pt: Ilhas Marshall

en: Maldives
pt: Maldivas

en: Malaysia
pt: Malásia

en: Madagascar
pt: Madagáscar

en: Macedonia
pt: Macedónia

en: Luxembourg
pt: Luxemburgo

en: Lithuania
pt: Lituânia

en: Libya
pt: Líbia

en: Liberia
pt: Libéria

en: Lesotho
pt: Lesoto

en: Lebanon
pt: Líbano

en: Latvia
pt: Letónia

en: Lao People's Democratic Republic
pt: Lao, República Democrática Popular do

en: Kyrgyzstan
pt: Quirguistão

en: Kenya
pt: Quénia

en: Kazakhstan
pt: Cazaquistão

en: Jordan
pt: Jordânia

en: Japan
pt: Japão

en: Italy
pt: Itália

en: Ireland
pt: Irlanda

en: Iraq
pt: Iraque

en: Indonesia
pt: Indonésia

en: India
pt: Índia

en: Iceland
pt: Islândia

en: Hungary
pt: Hungria

en: Holy See (Vatican City State)
pt: Santa Sé (Estado da Cidade do Vaticano)

en: Guyana
pt: Guiana

en: Guinea-Bissau
pt: Guiné-Bissau

en: Guinea
pt: Guiné

en: Guadeloupe
pt: Guadalupe

en: Grenada
pt: Granada

en: Greenland
pt: Gronelândia

en: Greece
pt: Grécia

en: Ghana
pt: Gana

en: Germany
pt: Alemanha

en: Georgia
pt: Geórgia

en: Gambia
pt: Gâmbia

en: Gabon
pt: Gabão

en: French Southern Territories
pt: Territórios Austrais Franceses

en: French Polynesia
pt: Polinésia Francesa

en: French Guiana
pt: Guiana Francesa

en: France
pt: França

en: Finland
pt: Finlândia

en: Faroe Islands
pt: Ilhas Faroé

en: Falkland Islands (Malvinas)
pt: Ilhas Falkland (Malvinas)

en: Ethiopia
pt: Etiópia

en: Estonia
pt: Estónia

en: Eritrea
pt: Eritreia

en: Equatorial Guinea
pt: Guiné Equatorial

en: Egypt
pt: Egipto

en: Ecuador
pt: Equador

en: East Timor
pt: Timor Leste

en: Dominican Republic
pt: República Dominicana

en: Djibouti
pt: Djibuti

en: Denmark
pt: Dinamarca

en: Czech Republic
pt: República Checa

en: Cyprus
pt: Chipre

en: Croatia (Local Name: Hrvatska)
pt: Croácia (Nome local: Hrvatska)

en: Cook Islands
pt: Ilhas Cook

en: Colombia
pt: Colômbia

en: Cocos (Keeling) Islands
pt: Ilhas Cocos (Keeling)

en: Christmas Island
pt: Ilha do Natal

en: Chad
pt: Chade

en: Central African Republic
pt: República da África Central

en: Cayman Islands
pt: Ilhas Caimão

en: Cape Verde
pt: Cabo Verde

en: Canada
pt: Canadá

en: Cameroon
pt: Camarões

en: Cambodia
pt: Cambodja

en: Bulgaria
pt: Bulgária

en: British Indian Ocean Territory
pt: Território Britânico do Oceano Índico

en: Brazil
pt: Brasil

en: Bouvet Island
pt: Ilha Bouvet

en: Botswana
pt: Botsuana

en: Bolivia
pt: Bolívia

en: Bhutan
pt: Butão

en: Bermuda
pt: Bermudas

en: Belgium
pt: Bélgica

en: Belarus
pt: Bielorrússia

en: Azerbaijan
pt: Azerbaijão

en: Austria
pt: Áustria

en: Australia
pt: Austrália

en: Armenia
pt: Arménia

en: Antarctica
pt: Antártica

en: American Samoa
pt: Samoa Americana

en: Algeria
pt: Argélia

en: Albania
pt: Albânia

en: Afghanistan
pt: Afeganistão

en: Select a Country:
pt: Seleccione um país:

en: Country List must be formatted as one country per line in the following format: <br>US, United States <br> UK, United Kingdom.
pt: A lista de países tem de ser formatada como um país por linha no seguinte formato: <br>US, Estados Unidos <br> UK, Reino Unido.

en: %s must be a phone number.
pt: %s deve ser um número de telefone.

en: %s must consist of 5 numbers.
pt: %s deve ser constituído por 5 números.

en: %s must consist of letters, spaces, apostrophes, and dashes.
pt: %s deve ser constituído por letras, espaços, apóstrofos e traços.

en: %s must consist of letters, numbers, dashes, apostrophes, and spaces only.
pt: %s deve ser constituído apenas por letras, número, traços, apóstrofos e espaços.

en: %s must be a number between 0 and 21.
pt: %s deve ser um número entre 0 e 21.

en: %s must be a number or percentage.
pt: %s deve ser um número ou percentagem.

en: %s cannot be a duplicate
pt: %s não pode ser um duplicado

en: %s cannot be the same as %s.
pt: %s não pode ser o mesmo que %s.

en: Comparison validation failed because no comparison value was provided, for field %s
pt: A validação da comparação falhou porque não foi fornecido nenhum valor de comparação para o campo %s

en: %s must have a value that's part of its options.
pt: %s deve ser um valor presente nas suas opções.

en: %s must be a valid absolute URL.
pt: %s deve ser um URL válido e absoluto.

en: %s must be a valid slug (numbers, letters, dashes, and underscores).
pt: %s deve ser uma slug válida (números, letras, traços e underscores).

en: %s must be a positive number.
pt: %s deve ser um número positivo.

en: %s must contain numbers, letters and dots only
pt: %s deve conter apenas números, letras e pontos

en: %s must contain numbers and letters only
pt: %s deve conter apenas números e letras

[ctx: non-existant function name passed for field validation]
en: with function name:
pt: com nome de função:

en: Field ID:
pt: ID do campo:

en: Invalid or incomplete field passed
pt: Campo inválido ou incompleto

en: Unknown or not set
pt: Desconhecido ou não definido

en: System Information
pt: Informações do sistema

en: There are no fields setup for this tab yet.
pt: Ainda não há campos configurados para este separador.

en: The above setting was not saved. Other settings were successfully saved. | The above settings were not saved. Other settings were successfully saved.
pt[0]: A definição acima não foi guardada. Outras definições foram guardadas com successo.
pt[1]: As definições acima não foram guardadas. Outras definições foram guardadas com successo.

en: None of your settings were saved. Please try again.
pt: As definições não foram guardadas. Por favor tente de novo.

en: Your form had the following errors:
pt: O seu formulário tem os seguintes erros:

en: The request wasn't sent from this tab.
pt: O pedido não foi feito a partir deste separador.

en: The request was sent insecurely.
pt: O pedido foi enviado sem segurança.

en: You don't have permission to do that.
pt: Não tem permissão para fazer isto.

en: You've requested a non-existent tab.
pt: Solicitou um separador não existente.

en: %s Settings
pt: Definições de %s

en: Events Settings
pt: Definições de eventos

en: Hmmm... something's wrong with this validator. Please contact %ssupport%s.
pt: Ups... algo coisa correu mal ao validar. Por favor, contacte o nosso %ssuporte%s.

en: Valid Key! Expires on %s
pt: Chave válida! Expira em %s

en: Sorry, key validation server is not available.
pt: Desculpe, o servidor de validação das chaves não está disponível.

en: License key(s) updated.
pt: Chave(s) de licença actualizadas.

en: A valid license key is required for support and updates
pt: É necessária uma licença válida para receber suporte e actualizações

en: License Key
pt: Chave de licença

en: Search:
pt: Pesquisar:

en: Settings
pt: Definições

en: Network
pt: Rede

en: Done
pt: Concluído

en: Today
pt: Hoje

en: Prev
pt: Anterior

en: Next
pt: Seguinte

en: Help
pt: Ajuda

en: Display
pt: Visualização

en: Licenses
pt: Licenças

en: Events
pt: Eventos

en: Settings saved.
pt: Definições guardadas.

en: General
pt: Geral

en: No select options specified
pt: Não foram especificadas opções para o selector

en: No checkbox options specified
pt: Não foram especificadas opções para as caixas de selecção

en: No radio options specified
pt: Não foram especificadas opções para os botões

en: Invalid field type specified
pt: O tipo de campo especificado é inválido

en: This calendar is powered by The Events Calendar.
pt: Este calendário é criado com The Events Calendar.

en: Event Add-Ons
pt: Extensões de eventos

en: United States
pt: Estados Unidos
