Tribe Common - en to pt_BR translation catalogue (459 entries)

en:  (opens in a new window)
pt_BR:  (abre numa nova janela)

en:  (opens in new window)
pt_BR:  (abre numa nova janela)

en:  and
pt_BR:  e

en: %1$s Using our plugins in a multisite network? %2$s Please note that your license key will be applied to the entire network, not just this site.
pt_BR: %1$s Usando nossos plugins em uma rede multisite? %2$s Observe que sua chave de licença será aplicada a toda a rede, não apenas a este site.

en: %1$sBuy a license%2$s for the Event Aggregator service to access additional import features.
pt_BR: %1$sCompre uma Licença%2$s para o serviço Event Aggregator para acessar os recursos adicionais de importação.

en: %s Settings
pt_BR: %s Configurações

en: %s cannot be a duplicate
pt_BR: %s não pode ser uma duplicata

en: %s cannot be the same as %s.
pt_BR: %s não pode ser o mesmo que %s.

en: %s must be a number between 0 and 21.
pt_BR: %s deve ser um número entre 0 e 21.

en: %s must be a number or percentage.
pt_BR: %s deve ser um número ou porcentagem.

en: %s must be a phone number.
pt_BR: %s deve ser um número de telefone.

en: %s must be a positive number or percent.
pt_BR: %s deve ser um número positivo ou percentual.

en: %s must be a positive number.
pt_BR: %s precisa ser um número positivo.

en: %s must be a valid absolute URL.
pt_BR: %sprecisa ser uma URL absoluta válida.

en: %s must be a valid slug (numbers, letters, dashes, and underscores).
pt_BR: %s precisa ser um slug válido (números, letras, traços e sublinhados)

en: %s must be a whole number.
pt_BR: %s deve ser um número inteiro.

en: %s must be an email address.
pt_BR: %s deve ser um endereço de e-mail.

en: %s must consist of 5 numbers.
pt_BR: %s deve conter 5 números.

en: %s must consist of letters, numbers, dashes, apostrophes, and spaces only.
pt_BR: %s deve possuir apenas letras, números, traços, apóstrofos e espaços.

en: %s must consist of letters, spaces, apostrophes, and dashes.
pt_BR: %s deve possuir letras, espaços, apóstrofos e traços.

en: %s must contain numbers and letters only
pt_BR: %s pode conter apenas números e letras

en: %s must contain numbers, letters and dots only
pt_BR: %s pode conter apenas números, letras e pontos

en: %s must contain numbers, letters, dashes and undescores only
pt_BR: %s deve conter apenas números, letras, hífens e sublinhados

en: %s must have a value that's part of its options.
pt_BR: %s precisa ter um valor que seja parte destas opções.

en: %s must not be empty
pt_BR: %s não deve estar vazio

en: %s. All of the common (and not-so-common) answers to questions we see are here. It’s often the fastest path to finding an answer!
pt_BR: %s. Todas as respostas comuns (e não tão comuns) às perguntas que vemos estão aqui. Muitas vezes é o caminho mais rápido para encontrar uma resposta!

en: %s. Testing for an existing conflict is the best start for in-depth troubleshooting. We will often ask you to follow these steps when opening a new thread, so doing this ahead of time will be super helpful.
pt_BR: %s. Testar um conflito existente é o melhor começo para a solução de problemas em profundidade. Muitas vezes, nós pediremos que você siga estas etapas ao abrir um novo tópico, então, fazer isso antecipadamente será super útil.

en: %s. There are very few issues we haven’t seen and it’s likely another user has already asked your question and gotten an answer from our support staff. While posting to the help desk is open only to paid customers, they are open for anyone to search and review.
pt_BR: %s. Há pouquíssimos problemas que ainda não vimos, e é provável que outro usuário já tenha feito sua pergunta e obtido uma resposta de nossa equipe de suporte. Embora a publicação no suporte técnico seja aberta apenas para clientes pagantes, ele está aberto para que qualquer pessoa possa pesquisar e avaliar.

en: &Aring;land Islands
pt_BR: Ilhas &Aring;land

en: (filtered from _MAX_ total entries)
pt_BR: (filtrado de _MAX_ entradas totais)

en: : Selected %d rows
pt_BR: : %d linhas selecionadas

en: : Selected 1 row
pt_BR: : 1 linha selecionada

en: : activate to sort column ascending
pt_BR: : ative para ordenar a coluna ascendente

en: : activate to sort column descending
pt_BR: : ative para ordenar a coluna descendente

en: A list of links to the term own, archive and parent REST URL
pt_BR: Uma lista de links para o termo URL REST próprio, arquivo e ascendente

en: A sorted array of all the numeric values for the cost
pt_BR: Uma array ordenada de todos os valores numéricos para o custo

en: A valid license has been entered by your network administrator.
pt_BR: Uma licença válida foi inserida pelo seu administrador da rede.

en: A valid license key is required for support and updates
pt_BR: É necessária uma chave de licença para suporte e atualizações

en: Accept user-submitted events on your site! With Community Events, you can accept public submissions or require account sign-on. Settings give you the options to save as a draft or publish automatically, enable categories and tags, and choose whether users can edit/manage their own events or simply submit. Best of all - setup is easy! Just activate, configure the options, and off you go.
pt_BR: Aceite eventos enviados pelo usuário em seu site! Com eventos da comunidade, você pode aceitar envios públicos ou requerer login da conta.As configurações oferecem as opções para salvar como rascunho ou publicar automaticamente, ativar categorias e tags e escolher se os usuários podem editar / gerenciar seus próprios eventos ou simplesmente enviar. O melhor de tudo - a configuração é fácil! Basta ativar, configurar as opções e sair de você.

en: Activate %s
pt_BR: Ativar %s

en: Activate Plugin
pt_BR: Ativar plugin

en: Active Users:
pt_BR: Usuários ativos:

en: Afghanistan
pt_BR: Afeganistão

en: Albania
pt_BR: Albânia

en: Algeria
pt_BR: Argélia

en: All
pt_BR: Todos

en: All items on this page were selected.
pt_BR: Todos os itens dessa página foram selecionados.

en: American Samoa
pt_BR: Samoa Americana

en: An Unknown error occurred
pt_BR: Ocorreu um erro desconhecido

en: An event settings framework for managing shared options
pt_BR: Um quadro de configurações de evento para o gerenciamento de opções compartilhadas

en: Anguilla
pt_BR: Anguila

en: Antarctica
pt_BR: Antártica

en: Antigua and Barbuda
pt_BR: Antigua e Barbuda

en: Are you thinking "Wow, this plugin is amazing! I should say thanks to Modern Tribe for all their hard work." The greatest thanks we could ask for is recognition. Add a small text-only link at the bottom of your calendar pointing to The Events Calendar project.
pt_BR: Você está pensando "Uau, este plugin é incrível! Devo agradecer à Modern Tribe pelo seu trabalho duro. " O que poderíamos pedir é seu reconhecimento. Adicionar um pequeno texto somente link na parte inferior do seu calendário apontando para o projeto The Events Calendar.

en: Armenia
pt_BR: Armênia

en: Australia
pt_BR: Austrália

en: Austria
pt_BR: Áustria

en: Azerbaijan
pt_BR: Azerbaijão

en: Bahrain
pt_BR: Barém

en: Belarus
pt_BR: Bielorrússia

en: Belgium
pt_BR: Bélgica

en: Bermuda
pt_BR: Bermudas

en: Bhutan
pt_BR: Butão

en: Bolivia
pt_BR: Bolívia

en: Botswana
pt_BR: Botsuana

en: Bouvet Island
pt_BR: Ilha Bouvet

en: Brazil
pt_BR: Brasil

en: British Indian Ocean Territory
pt_BR: Território Britânico do Oceano Índico

en: Browse All Add-Ons
pt_BR: Procurar todos os complementos

en: Brunei Darussalam
pt_BR: Brunei

en: Bulgaria
pt_BR: Bulgária

en: Burkina Faso
pt_BR: Burquina Fasso

en: Buy This Add-On
pt_BR: Compre este complemento

en: C&ocirc;te d'Ivoire
pt_BR: Costa do Marfim

en: California
pt_BR: Califórnia

en: Cambodia
pt_BR: Camboja

en: Cameroon
pt_BR: Camarões

en: Canada
pt_BR: Canadá

en: Cannot look for Terms without a taxonomy
pt_BR: Não é possível procurar termos sem taxonomia

en: Cannot set %s as the current logging engine
pt_BR: Não é possível definir o %s como o mecanismo de registro atual

en: Cape Verde
pt_BR: Cabo Verde

en: Cayman Islands
pt_BR: Ilhas Cayman

en: Central African Republic
pt_BR: República Centro-Africana

en: Chad
pt_BR: Chade

en: Check our Knowledgebase
pt_BR: Verifique nossa base de conhecimento

en: Check out our %s for developers.
pt_BR: Confira nossa %s para desenvolvedores.

en: Check out the available add-ons
pt_BR: Confira os add-ons

en: Check this box if you wish to override the network license key with your own
pt_BR: Marque essa caixa se você deseja sobrescrever a chave de licença da rede com sua própria

en: Christmas Island
pt_BR: Ilha Christmas

en: Clear Selection.
pt_BR: Limpar seleção.

en: Cocos (Keeling) Islands
pt_BR: Ilhas Cocos (Keeling)

en: Collectivity of Saint Martin
pt_BR: Colectividade de São Martinho

en: Colombia
pt_BR: Colômbia

en: Community Events
pt_BR: Eventos da comunidade

en: Comparison validation failed because no comparison value was provided, for field %s
pt_BR: A comparação de validação falhou porque não foi fornecido um valor de comparação para o campo %s

en: Congo, Democratic Republic of the
pt_BR: Congo, República Democrática do

en: Cook Islands
pt_BR: Ilhas Cook

en: Copy to clipboard
pt_BR: Copiar para a área de transferência

en: Country List must be formatted as one country per line in the following format: <br>US, United States <br> UK, United Kingdom.
pt_BR: A listagem de países deve ser formatada com um país por linha, no seguinte formato: <br/>US, Estados Unidos <br/> UK, Reino Unido.

en: Create an events calendar and manage it with ease. The Events Calendar plugin provides professional-level quality and features backed by a team you can trust.
pt_BR: Crie um calendário de eventos e gerencie com facilidade. O plugin The Events Calendar fornece recursos e qualidade de nível profissional respaldados por uma equipe em que você pode confiar.

en: Croatia (Local Name: Hrvatska)
pt_BR: Croácia (Nome local: Hrvatska)

en: Cura&ccedil;ao
pt_BR: Curaçao

en: Cyprus
pt_BR: Chipre

en: Czech Republic
pt_BR: República Tcheca

en: Date Format Settings
pt_BR: Configurações de formato de data

en: Datepicker Date Format
pt_BR: Formato de data do seletor

en: Debug Bar Plugin
pt_BR: Plugin da barra de Debug

en: Debug mode
pt_BR: Modo de depuração

en: Default (uses temporary files)
pt_BR: Padrão (usa arquivos temporários)

en: Denmark
pt_BR: Dinamarca

en: Disabled
pt_BR: Desativado

en: Display
pt_BR: Exibir

en: Dominican Republic
pt_BR: República Dominicana

en: Done
pt_BR: Feito

en: Download log
pt_BR: Histórico de downloads

en: Each paid add-on has its own unique license key. Simply paste the key into its appropriate field below, and give it a moment to validate. You know you're set when a green expiration date appears alongside a "valid" message.
pt_BR: Cada complemento pago tem sua própria chave de licença exclusiva. Basta colar a chave em seu campo apropriado abaixo e dar-lhe um momento para validar. Você sabe que está configurado quando uma data de validade verde aparece ao lado de uma mensagem "válida".

en: East Timor
pt_BR: Timor Leste

en: Ecuador
pt_BR: Equador

en: Egypt
pt_BR: Egito

en: Empty data set for this dropdown
pt_BR: Conjunto de dados vazio para esse menu

en: Enable Community Events organizers to offer tickets to their events. You can set flexible payment and fee options. They can even check-in attendees to their events! All of this managed from the front-end of your site without ever needing to grant access to your admin
pt_BR: Permitem que os organizadores de Eventos da Comunidade ofereçam ingressos para seus eventos. Você pode definir opções de pagamento e taxas flexíveis. Eles podem até mesmo fazer o registro na entrada de seus eventos! Tudo isso gerenciado a partir do frontend do seu site sem nunca precisar de acesso ao seu painel administrativo.

en: Enable this option to log debug information. By default this will log to your server PHP error log. If you'd like to see the log messages in your browser, then we recommend that you install the %s and look for the "Tribe" tab in the debug output.
pt_BR: Ative esta opção para catalogar a informação de debug. Por padrão isto irá se incorporar ao seu log de erro do servidor PHP. Se você quiser ver as mensagens de log no seu navegador, então recomendamos que instale o %s e procure pela aba "Tribe" na saída de debug.

en: English
pt_BR: Inglês

en: Equatorial Guinea
pt_BR: Guiné Equatorial

en: Eritrea
pt_BR: Eritréia

en: Estonia
pt_BR: Estônia

en: Ethiopia
pt_BR: Etiópia

en: Event Add-Ons
pt_BR: Add-Ons do Evento

en: Event Log
pt_BR: Registro de eventos

en: Event Tickets provides a simple way for visitors to RSVP to your events. As a standalone plugin, it enables you to add RSVP functionality to posts or pages. When paired with The Events Calendar, you can add that same RSVP functionality directly to your event listings.
pt_BR: O Event Tickets fornece uma maneira simples para os visitantes de RSVP para seus eventos. Como um plugin autônomo, ele permite que você adicione a funcionalidade RSVP a postagens ou páginas. Quando emparelhado com o Calendário de Eventos, você pode adicionar a mesma funcionalidade RSVP diretamente às suas listagens de eventos.

en: Events
pt_BR: Eventos

en: Events Add-Ons
pt_BR: Complementos de eventos

en: Events Help
pt_BR: Ajuda de Eventos

en: Events Settings
pt_BR: Configurações de eventos

en: Events Tickets is a carefully crafted, extensible plugin that lets you easily sell tickets for your events.
pt_BR: Events Tickets é um plugin extensível, cuidadosamente elaborado, que permite vender facilmente ingressos para seus eventos.

en: Every %d Minutes
pt_BR: A cada %d minutos

en: Existing theme overrides that may need revision:
pt_BR: Tema existente sobreposto que precisa de revisão:

en: Expired license. Consult your network administrator.
pt_BR: Licença expirada. Consulte o seu administrador da rede.

en: Falkland Islands (Malvinas)
pt_BR: Ilhas Malvinas (Falkland)

en: Faroe Islands
pt_BR: Ilhas Feroe

en: Field ID:
pt_BR: ID do Campo:

en: Finland
pt_BR: Finlândia

en: Florida
pt_BR: Flórida

en: France
pt_BR: França

en: Free
pt_BR: Livre

en: French Guiana
pt_BR: Guiana francesa

en: French Polynesia
pt_BR: Polinésia francesa

en: French Southern Territories
pt_BR: Territórios franceses do Sul

en: Full debug (all events)
pt_BR: Depuração total (todos os eventos)

en: Gabon
pt_BR: Gabão

en: Gambia
pt_BR: Gâmbia

en: General
pt_BR: Geral

en: Georgia
pt_BR: Geórgia

en: Germany
pt_BR: Alemanha

en: Getting More Help
pt_BR: Obtendo mais ajuda

en: Getting Support
pt_BR: Obtendo suporte

en: Ghana
pt_BR: Gana

en: Go to WordPress Updates page
pt_BR: Ir para a página de Atualização do Wordpress

en: Go to plugins page
pt_BR: Ir para a página de Plugins

en: Greece
pt_BR: Grécia

en: Greenland
pt_BR: Groelândia

en: Grenada
pt_BR: Granada

en: Guadeloupe
pt_BR: Guadalupe

en: Guinea
pt_BR: Guiné

en: Guinea-Bissau
pt_BR: Guiné-Bissau

en: Guyana
pt_BR: Guiana

en: Hawaii
pt_BR: Havaí

en: Heard and McDonald Islands
pt_BR: Ilhas de Heard e McDonald

en: Help
pt_BR: Ajuda

en: Hide the following settings tabs on every site:
pt_BR: Esconder as seguintes configuraçòes para o site:

en: Hmmm... something's wrong with this validator. Please contact %ssupport%s.
pt_BR: Hmmm... algo está errado com este validador. Entre em contato com o %ssuporte%s.

en: Holy See (Vatican City State)
pt_BR: Santa Sé (Estado do Vaticano)

en: Hungary
pt_BR: Hungria

en: Iceland
pt_BR: Islândia

en: If you're seeing a red message telling you that your key isn't valid or is out of installs, visit %1$s to manage your installs or renew / upgrade your license.
pt_BR: Se você estiver vendo uma mensagem vermelha dizendo que sua chave não é válida ou está sem instalações restantes, visite %1$s para gerenciar suas instalações ou renovar / atualizar sua licença.

en: Indonesia
pt_BR: Indonésia

en: Information about recent template changes and potentially impacted template overrides is provided below.
pt_BR: Informações sobre alterações recentes de modelo e potenciais impactos na substituição do modelo estão apresentadas abaixo.

en: Install %s
pt_BR: Instalar %s

en: Install Plugin
pt_BR: Instalar plugin

en: Installed
pt_BR: Instalado

en: Installed Add-Ons
pt_BR: Complementos instalados

en: Invalid Key
pt_BR: Chave inválida

en: Invalid field type specified
pt_BR: Tipo de campo especificado inválido

en: Invalid or incomplete field passed
pt_BR: Um campo inválido ou incompleto passou

en: Iran, Islamic Republic of
pt_BR: Irã, República Islâmica do

en: Iraq
pt_BR: Iraque

en: Ireland
pt_BR: Irlanda

en: It is awesome that your calendar is <em>THE PLACE</em> to get hooked up with prime choice ways to spend time. You have more events than Jabba the Hutt has rolls. Too bad visitors are hiring a personal assistant to go through all the choices. Ever wish you could just filter the calendar to only show events in walking distance, on a weekend, that are free? BOOM. Now you can. Introducing… the Filter Bar.
pt_BR: É incrível como o seu calendário é <em>O LUGAR</em> para as pessoas escolherem como passar o tempo. Você tem mais eventos que as dobras do Jabba the Hutt. É bem ruim que os visitantes tenham que contratar um assistente pessoal para passar por todas as opções. Você deseja poder simplesmente filtrar o calendário para mostrar apenas eventos mais próximos, ou no fim de semana, ou os que são gratuitos? Isso mesmo. Agora você pode. Apresentando... o Filter Bar.

en: It looks like you're using %1$s, but the license key is invalid. Please download the latest version %2$sfrom your account%3$s. | It looks like you're using %1$s, but the license keys are invalid. Please download the latest versions %2$sfrom your account%3$s.
pt_BR[0]: Parece que você está usando %1$s, mas a chave de licença é inválida. Faça o download da versão mais recente %2$sem sua conta%3$s.
pt_BR[1]: Parece que você está usando %1$s, mas as chaves de licença são inválidas. Faça o download das versões mais recentes %2$sem sua conta%3$s.

en: Italy
pt_BR: Itália

en: Japan
pt_BR: Japão

en: Jordan
pt_BR: Jordânia

en: Kazakhstan
pt_BR: Cazaquistão

en: Kenya
pt_BR: Quênia

en: Kiribati
pt_BR: Quiribáti

en: Knowledgebase
pt_BR: Base de conhecimento

en: Korea, Democratic People's Republic of
pt_BR: Coreia do Norte

en: Korea, Republic of
pt_BR: Coreia do Sul

en: Kyrgyzstan
pt_BR: Quirguistão

en: Lao People's Democratic Republic
pt_BR: Lao, República Democrática Popular do

en: Latest Version:
pt_BR: Última Versão:

en: Latvia
pt_BR: Letônia

en: Lebanon
pt_BR: Líbano

en: Lesotho
pt_BR: Lesoto

en: Liberia
pt_BR: Libéria

en: Libya
pt_BR: Líbia

en: License Key
pt_BR: Chave de licença

en: License Key Status:
pt_BR: Status da chave de licença:

en: License key(s) updated.
pt_BR: Chave(s) de licença atualizada(s)

en: Licenses
pt_BR: Licenças

en: Lithuania
pt_BR: Lituânia

en: Logging level
pt_BR: Nível de registro

en: Looking for additional functionality including recurring events, custom meta, community events, ticket sales and more?
pt_BR: Procurando funcionalidades adicionais como eventos recorrentes, dados personalizados, eventos da comunidade, venda de ingresso outras coisas mais?

en: Luxembourg
pt_BR: Luxemburgo

en: Macedonia
pt_BR: Macedônia

en: Malawi
pt_BR: Maláui

en: Malaysia
pt_BR: Malásia

en: Maldives
pt_BR: Maldivas

en: Marshall Islands
pt_BR: Ilhas Marshall

en: Martinique
pt_BR: Martinica

en: Mauritania
pt_BR: Mauritânia

en: Mayotte
pt_BR: Maiote

en: Method
pt_BR: Método

en: Mexico
pt_BR: México

en: Micronesia, Federated States of
pt_BR: Micronésia, Estados Federados da

en: Missing data source for this dropdown
pt_BR: Falta a fonte de dados para esse menu

en: Moldova, Republic of
pt_BR: Moldávia, República da

en: Monaco
pt_BR: Mônaco

en: Mongolia
pt_BR: Mongólia

en: More...
pt_BR: Mais...

en: Morocco
pt_BR: Marrocos

en: Mozambique
pt_BR: Moçambique

en: Myanmar
pt_BR: Birmânia

[ctx: Names of required plugins for Community Tickets]
en: Event Tickets Plus and Community Events
pt_BR: Event Tickets Plus e Community Events

en: Namibia
pt_BR: Namíbia

en: Netherlands
pt_BR: Holanda

en: Network
pt_BR: Rede

en: Network Settings
pt_BR: Configurações de rede

en: New Caledonia
pt_BR: Nova Caledônia

en: New Hampshire
pt_BR: Nova Hampshire

en: New Jersey
pt_BR: Nova Jersey

en: New Mexico
pt_BR: Novo México

en: New York
pt_BR: Nova York

en: New Zealand
pt_BR: Nova Zelândia

en: News and Tutorials
pt_BR: Notícias e Tutoriais

en: Next
pt_BR: Próximo

en: Nicaragua
pt_BR: Nicarágua

en: Niger
pt_BR: Níger

en: No checkbox options specified
pt_BR: Nenhuma opção de checkbox especificada

en: No data available in table
pt_BR: Sem dados disponíveis na tabela

en: No license entered. Consult your network administrator.
pt_BR: Não foi introduzida nenhuma licença. Consulte o administrador da rede.

en: No matching records found
pt_BR: Nenhum registro foi encontrado

en: No notable changes detected
pt_BR: Nenhuma mudança notável detectada

en: No notable template changes detected.
pt_BR: Nenhuma alteração significativa de modelo foi detectada.

en: No radio options specified
pt_BR: Nenhuma opção de rádio especificada

en: No select options specified
pt_BR: Nenhuma opção de seleção especificada

en: Non-existant field validation function passed
pt_BR: Uma função de validação de campo não existente passou

en: None of your settings were saved. Please try again.
pt_BR: Nenhuma de suas configurações foi salva. Por favor, tente de novo.

en: Norfolk Island
pt_BR: Ilha Norfolk

en: North Dakota
pt_BR: Dakota do Norte

en: Northern Mariana Islands
pt_BR: Ilhas Marianas do Norte

en: Norway
pt_BR: Noruega

en: Not seeing an update but expecting one? In WordPress, go to %1$sDashboard > Updates%2$s and click "Check Again".
pt_BR: Não está vendo uma atualização mas deveria? No WordPress, vá para %1$sPainel > Atualizações%2$s e clique em "Verificar novamente".

en: Null logger (will log nothing)
pt_BR: Registro nulo (nada será registrado)

en: Oman
pt_BR: Omã

en: Only errors
pt_BR: Somente erros

en: Only license fields for %1$snetwork activated%2$s plugins will be listed on this screen.
pt_BR: Apenas os campos de licença para os plugins %1$sativados na rede%2$s serão listados nessa tela.

en: Optimize your site's event listings with %1$sThe Events Calendar%2$s, our free calendar plugin. Looking for additional functionality including recurring events, user-submission, advanced ticket sales and more? Check out our %3$spremium add-ons%4$s.
pt_BR: Otimize os anúncios de eventos do seu site com o %1$sThe Events Calendar%2$s, nosso plugin de calendários gratuito. Está procurando por recursos adicionais, incluindo eventos recorrentes, envio pelos usuários, vendas avançadas de ingressos e muito mais? Confira nossos %3$sComplementos Premium%4$s.

en: Our website’s %s is a great place to find tips and tricks for using and customizing our plugins.
pt_BR: O nosso site %s é um ótimo lugar para encontrar dicas e truques para usar e personalizar nossos plugins.

en: Override network license key
pt_BR: Sobrescrever chave de licença da rede

en: Pakistan
pt_BR: Paquistão

en: Panama
pt_BR: Panamá

en: Papua New Guinea
pt_BR: Papua-Nova Guiné

en: Paraguay
pt_BR: Paraguai

en: Pennsylvania
pt_BR: Pensilvânia

en: Permission Error
pt_BR: Erro de permissão

en: Peru
pt_BR: Perú

en: Philippines
pt_BR: Filipinas

en: Please refresh the page and try your request again.
pt_BR: Atualize a página e tente sua solicitação novamente.

en: Plugin Active
pt_BR: Plugin ativo

en: Plugin Inactive
pt_BR: Plugin inativo

en: Poland
pt_BR: Polônia

en: Premium Add-Ons
pt_BR: Add-Ons Premium

en: Press "Cmd + C" to copy
pt_BR: Pressione "Cmd + C" para copiar

en: Prev
pt_BR: Anterior

en: Previous
pt_BR: Anterior

en: Puerto Rico
pt_BR: Porto Rico

en: Qatar
pt_BR: Catar

en: Rate %1$sEvent Tickets%2$s %3$s
pt_BR: Avalie o %1$sEvent Tickets%2$s %3$s

en: Rate %1$sThe Events Calendar%2$s %3$s
pt_BR: Avalie o %1$sThe Events Calendar%2$s %3$s

en: Rating:
pt_BR: Avaliação:

en: Read more about our support policy
pt_BR: Leia mais sobre nossa política de suporte

en: Recent Template Changes
pt_BR: Mudanças recentes no modelo

en: Renew Your License Now
pt_BR: Renove sua licença agora

en: Requires:
pt_BR: Requer:

en: Return to Plugins page
pt_BR: Voltar a página de Plugins

en: Return to WordPress Updates
pt_BR: Voltar para a página de Atualização do Wordpress

en: Reunion
pt_BR: Reunião

en: Rewrite rules were purged on load of this help page. Chances are there is a rewrite rule flush occurring in a plugin or theme!
pt_BR: As regras de reescrita foram eliminadas ao carregar essa página de ajuda. As chances são de que existe uma descarga nas regras de reescrita ocorrendo em um plugin ou tema!

en: Romania
pt_BR: Romênia

en: Russian Federation
pt_BR: Federação Russa

en: Rwanda
pt_BR: Ruanda

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe
pt_BR: São Tomé e Príncipe

en: Saint Barth&eacute;lemy
pt_BR: São Bartolomeu

en: Saint Helena
pt_BR: Santa Helena

en: Saint Kitts and Nevis
pt_BR: São Cristóvão e Nevis

en: Saint Lucia
pt_BR: Santa Lúcia

en: Saint Pierre and Miquelon
pt_BR: Saint Pierre e Miquelon

en: Saint Vincent and The Grenadines
pt_BR: São Vicente e Granadinas

en: San Marino
pt_BR: São Marino

en: Saudi Arabia
pt_BR: Arábia Saudita

en: Save Changes
pt_BR: Salvar alterações

en: Search our support help desk
pt_BR: Pesquise no nosso suporte técnico

en: Search:
pt_BR: Pesquisar:

en: See an example of the link
pt_BR: Veja um exemplo do link

en: Select a Country:
pt_BR: Selecione um País:

en: Select all pages
pt_BR: Selecionar todas as páginas

en: Select the date format to use in datepickers
pt_BR: Selecione o formato de data usado nos datepickers

en: Serbia
pt_BR: Sérvia

en: Settings
pt_BR: Configurações

en: Settings saved.
pt_BR: Configurações salvas.

en: Seychelles
pt_BR: Seicheles

en: Show The Events Calendar link
pt_BR: Mostrar link do The Events Calendar

en: Show _MENU_ entries
pt_BR: Mostre entradas do _MENU_

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
pt_BR: Mostrando 0 a 0 de 0 entradas

en: Showing _START_ to _END_ of _TOTAL_ entries
pt_BR: Mostrando _START_ a _END_ de _TOTAL_ entradas

en: Sierra Leone
pt_BR: Serra Leoa

en: Singapore
pt_BR: Cingapura

en: Sint Maarten
pt_BR: São Martinho

en: Site License Key
pt_BR: Chave de licença do site

en: Slovakia (Slovak Republic)
pt_BR: Eslováquia (República Eslovaca)

en: Slovenia
pt_BR: Eslovênia

en: Solomon Islands
pt_BR: Ilhas Salomão

en: Somalia
pt_BR: Somália

en: Sorry, key validation server is not available.
pt_BR: Desculpe, o servidor de validação da chave não está disponível.

en: South Africa
pt_BR: África do Sul

en: South Carolina
pt_BR: Carolina do Sul

en: South Dakota
pt_BR: Dakota do Sul

en: South Georgia, South Sandwich Islands
pt_BR: Geórgia do Sul, Ilhas Sandwich do Sul

en: Spain
pt_BR: Espanha

en: Sudan
pt_BR: Sudão

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
pt_BR: Ilhas Svalbard e Jan Mayen

en: Swaziland
pt_BR: Suazilândia

en: Sweden
pt_BR: Suécia

en: Switzerland
pt_BR: Suiça

en: Syrian Arab Republic
pt_BR: República Árabe da Síria

en: System Information
pt_BR: Informações do Sistema

en: System info copied
pt_BR: A informação do sistema foi copiada

en: Tajikistan
pt_BR: Tajiquirstão

en: Take your image widgets to the next level with Image Widget Plus! We've taken the simple functionality of our basic Image Widget and amped it up with several popular feature requests - multiple image support, slideshow, lightbox, and random image - all backed by a full year of premium support.
pt_BR: Leve seus widgets de imagem para o próximo nível com Image Widget Plus! Pegamos os recursos simples do nosso widget de imagem básico e o amplificamos com vários pedidos de recursos populares - suporte a várias imagens, slideshow, lightbox e imagem aleatória - tudo isso com um ano inteiro de suporte premium.

en: Tanzania, United Republic of
pt_BR: Tanzânia, República unida da

en: Templates introduced or updated with this release (%s):
pt_BR: Temas apresentados ou atualizados com este lançamento (%s):

en: Test for a theme or plugin conflict
pt_BR: Teste conflitos de um tema ou plugin

en: Thailand
pt_BR: Tailândia

en: Thank you for using %s! All of us at Modern Tribe sincerely appreciate your support and we’re excited to see you using our plugins.
pt_BR: Agradecemos por usar o %s! Todos nós da Modern Tribe sinceramente apreciamos o seu apoio e estamos animados por ver você usando nossos plugins.

en: Thank you for using Event Tickets! All of us at Modern Tribe sincerely appreciate your support and we're excited to see you using our plugins. Check out our handy %1$sNew User Primer%2$s to get started.
pt_BR: Agradecemos por usar os Event Tickets! Todos nós da Modern Tribe sinceramente apreciamos o seu apoio e estamos animados por ver você usando nossos plugins. Confira a nosso conveniente %1$sGuia do novo usuário%2$s para começar.

en: Thanks for setting up a valid key. It will expire on %s
pt_BR: Agradecemos por configurar uma chave válida. Esta irá expirar em %s

en: The "%s" source is invalid and cannot be reached on "%s" instance.
pt_BR: A origem "%s" é inválida e não pode ser alcançada na instância "%s".

en: The Eventbrite Tickets add-on allows you to create & sell tickets through The Events Calendar using the power of %1$sEventbrite%2$s. Whether you’re creating your ticket on the WordPress dashboard or importing the details of an already-existing event from %1$sEventbrite.com%2$s, this add-on brings the power of the Eventbrite API to your calendar.
pt_BR: O complemento Eventbrite Tickets permite que você crie e venda ingressos no The Events Calendar usando o poder do %1$sEventbrite%2$s. Se você está criando seu ingresso no painel do WordPress ou importando os detalhes de um evento já existente do %1$sEventbrite.com%2$s, esse complemento traz o poder da API do Eventbrite para o seu calendário.

en: The Events Calendar PRO is a paid Add-On to our open source WordPress plugin %1$sThe Events Calendar%2$s. PRO offers a whole host of calendar features including recurring events, custom event attributes, saved venues and organizers, venue pages, advanced event admin and lots more.
pt_BR: O Events Calendar PRO é um complemento pago no nosso plugin WordPress de código aberto %1$s O Calendário de eventos %2$s. O PRO oferece uma série completa de recursos do calendário, incluindo eventos recorrentes, atributos de eventos personalizados, locais salvos e organizadores, páginas do local, administrador de eventos avançado e muito mais.

en: The Events Calendar is a carefully crafted, extensible plugin that lets you easily share your events.
pt_BR: O The Events Calendar é um plugin extensível, cuidadosamente elaborado, que permite compartilhar facilmente seus eventos.

en: The URL to the full size version of the image
pt_BR: A URL para a versão de tamanho completo da imagem

en: The URL to the term archive page
pt_BR: A URL para a página de arquivo do termo

en: The WordPress term ID
pt_BR: O ID do termo no WordPress

en: The above setting was not saved. Other settings were successfully saved. | The above settings were not saved. Other settings were successfully saved.
pt_BR[0]: A configuração abaixo não foi salva. Outra configuração foi salva com sucesso.
pt_BR[1]: As configurações abaixo não foram salvas. Outras configurações foram salvas com sucesso.

en: The cost currency symbol
pt_BR: O símbolo de moeda do custo

en: The date day
pt_BR: O dia da data

en: The date hour
pt_BR: A hora da data

en: The date minutes
pt_BR: Os minutos da data

en: The date month
pt_BR: O mês da data

en: The date seconds
pt_BR: Os segundos da data

en: The date year
pt_BR: O ano da data

en: The details about each size available for the image
pt_BR: Os detalhes sobre cada tamanho disponível para a imagem

en: The details of your calendar plugin and settings is often needed for you or our staff to help troubleshoot an issue. Please opt-in below to automatically share your system information with our support team. This will allow us to assist you faster if you post in our help desk.
pt_BR: Os detalhes dos seus plugins e configurações do calendário são muitas vezes necessários para que você ou nossa equipe possam ajudar a solucionar um problema. Selecione abaixo a opção para compartilhar automaticamente suas informações do sistema com nossa equipe de suporte. Isso nos permitirá ajudá-lo de forma mais rápida se você postar em nossos fóruns.

en: The following three fields accept the date format options available to the PHP %1$s function. <a href="%2$s" target="_blank">Learn how to make your own date format here</a>.
pt_BR: Os três campos a seguir aceitam as opções de formato de data disponíveis para a função PHP %1$s. <a href="%2$s" target="_blank">Aprenda a fazer seu próprio formato de data aqui</a>.

en: The image WordPress post ID
pt_BR: O ID da imagem do post no WordPress

en: The image file extension
pt_BR: A extensão do arquivo de imagem

en: The image height in pixels in the specified size
pt_BR: A altura da imagem em pixels no tamanho especificado

en: The image mime-type
pt_BR: O mime-type da imagem

en: The image natural height in pixels
pt_BR: A altura natural da imagem em pixels

en: The image natural width in pixels
pt_BR: A largura natural da imagem em pixels

en: The image width in pixels in the specified size
pt_BR: A largura da imagem em pixels no tamanho especificado

en: The license key you received when completing your purchase from %1$s will grant you access to support and updates until it expires. You do not need to enter the key below for the plugins to work, but you will need to enter it to get automatic updates. %3$sFind your license keys at %2$s%4$s.
pt_BR: A chave de licença que você recebeu ao concluir sua compra de %1$s lhe dará acesso a suporte e atualizações até que expire. Você não precisa inserir a chave abaixo para que os plugins funcionem, mas você precisará inseri-lo para obter atualizações automáticas. %3$sEncontre suas chaves de licença em %2$s%4$s.

en: The link to the image in the specified size on the site
pt_BR: O link para a imagem é especificado no tamanho do site

en: The number of posts associated with the term
pt_BR: O número de posts associados com o termo

en: The position of the currency symbol in the cost string
pt_BR: A posição do símbolo de moeda no custo

en: The request was sent insecurely.
pt_BR: A solicitação foi enviada de forma não segura.

en: The request wasn't sent from this tab.
pt_BR: A solicitação não foi enviada desta aba.

en: The selected log file is empty or has not been generated yet.
pt_BR: O arquivo de registros selecionado está vazio ou ainda não foi criado.

en: The taxonomy the term belongs to
pt_BR: A taxonomia à qual o termo pertence

en: The term description
pt_BR: A descrição do termo

en: The term name
pt_BR: O nome do termo

en: The term parent term if any
pt_BR: O termo ascendente, se houver

en: The term slug
pt_BR: O slug do termo

en: There are no fields setup for this tab yet.
pt_BR: Não há configurações de campos para esta aba ainda.

en: There is a new version of %1$s available. %2$s
pt_BR: Existe uma nova versão do %1$s disponível. %2$s

en: There is an update available for %1$s but your license has expired. %2$sVisit the Events Calendar website to renew your license.%3$s | Updates are available for %1$s but your license keys have expired. %2$sVisit the Events Calendar website to renew your licenses.%3$s
pt_BR[0]: Há uma atualização disponível para o %1$s, mas sua licença expirou. %2$sVisite o site do Events Calendar para renovar sua licença.%3$s
pt_BR[1]: Existem atualizações disponíveis para %1$s, mas suas licenças expiraram. %2$sVisite o site do Events Calendar para renovar suas licenças.%3$s

en: There is an update for %s. %sRenew your license%s to get access to bug fixes, security updates, and new features.
pt_BR: Existe uma atualização para o %s. %sRenove sua licença%s para obter acesso a correções de bugs, atualizações de segurança e novos recursos.

en: There is an update for %s. You'll need to %scheck your license%s to have access to updates, downloads, and support.
pt_BR: Existe uma atualização para o %s. Você precisará %sverificar sua licença%s para ter acesso a atualizações, downloads e suporte.

en: This calendar is powered by The Events Calendar.
pt_BR: Este calendário é fornecido por The Events Calendar.

en: This is where all of the global network settings for Modern Tribe's The Events Calendar can be modified.
pt_BR: Faça aqui todas as alterações de rede para o The Events Calendar da Modern Tribe.

en: To begin using %1$s, please install and activate the latest version of %2$s.
pt_BR: Para começar a usar o %1$s, instale e ative a versão mais recente do %2$s.

en: Today
pt_BR: Hoje

en: Tokelau
pt_BR: Toquelau

en: Trinidad and Tobago
pt_BR: Trindade e Tobago

en: Tunisia
pt_BR: Tunísia

en: Turbo charge your posts admin for any custom post type with sortable filters and columns, and auto-registration of metaboxes.
pt_BR: Turbine seu painel de posts para qualquer tipo de post personalizado com filtros e colunas classificáveis ​​e registro automático de metaboxes.

en: Turkey
pt_BR: Turquia

en: Turkmenistan
pt_BR: Turcomenistão

en: Turks and Caicos Islands
pt_BR: Ilhas Turcas e Caicos

en: Ukraine
pt_BR: Ucrânia

en: Unable to run Tribe Extensions. Your website host is running PHP 5.2 or older, and has likely disabled or misconfigured debug_backtrace(). You, or your website host, will need to upgrade PHP or properly configure debug_backtrace() for Tribe Extensions to work.
pt_BR: Não é possível executar as extensões Tribe. O servidor do seu site está rodando o PHP 5.2 ou anterior, e provavelmente desabilitou ou configurou errado o debug_backtrace(). Você, ou seu provedor de hospedagem, precisa atualizar o PHP ou configurar adequadamente o debug_backtrace () para que as extensões Tribe funcionem.

en: Unique System Info Key Generated
pt_BR: Foi gerada uma chave única de informação do sistema

en: United Arab Emirates
pt_BR: Emirados Árabes

en: United Kingdom
pt_BR: Reino unido

en: United States
pt_BR: Estados Unidos

en: United States Minor Outlying Islands
pt_BR: Ilhas Menores Distantes dos Estados Unidos

en: Unknown or not set
pt_BR: Desconhecido ou não definido

en: Update now to version %s.
pt_BR: Atualize agora para a versão %s.

en: Upgrade Plugin
pt_BR: Atualizar plugin

en: Uruguay
pt_BR: Uruguai

en: Use the following panel of your customizer to change the styling of your Calendar and Event pages.
pt_BR: Use o seguinte painel do seu gerenciador para alterar o estilo das páginas do Calendário e do Evento.

en: Uzbekistan
pt_BR: Usbequistão

en: Valid Key! Expires on %s
pt_BR: Chave válida! Expira em %s

en: Viet Nam
pt_BR: Vietnã

en: View
pt_BR: Visualizar

en: Virgin Islands (British)
pt_BR: Ilhas Virgens (Britânicas)

en: Virgin Islands (U.S.)
pt_BR: Ilhas Virgens (EUA)

en: Virginia
pt_BR: Virgínia

en: Visit the Add-on Page
pt_BR: Visite a página do complemento

en: Wallis and Futuna Islands
pt_BR: Ilhas Wallis e Futuna

en: Want to dive deeper?
pt_BR: Quer mergulhar mais fundo?

en: Warnings and errors
pt_BR: Avisos e erros

en: We hope our plugin is helping you out.
pt_BR: Esperamos que nosso plugin esteja lhe ajudando.

en: West Virginia
pt_BR: Virgínia Ocidental

en: Western Sahara
pt_BR: Sahara Ocidental

en: While the resources above help solve a majority of the issues we see, there are times you might be looking for extra support. If you need assistance using our plugins and would like us to take a look, please follow these steps:
pt_BR: Embora os recursos acima ajudem a resolver a maioria dos problemas que vemos, há momentos em que você pode estar procurando suporte extra. Se você precisar de ajuda usando nossos plugins e gostaria que vejamos, siga estas etapas:

en: Yemen
pt_BR: Iémen

en: Yes, automatically share my system information with the Modern Tribe support team
pt_BR: Sim, compartilhar automaticamente as minhas informações do sistema com a equipe de suporte da Modern Tribe

en: You are up to date!
pt_BR: Você está atualizado!

en: You can always check the status of your licenses by logging in to %1$syour account on theeventscalendar.com%2$s.
pt_BR: Você sempre pode verificar o status de suas licenças por efetuar login em %1$ssua conta no theeventscalendar.com%2$s.

en: You don't have permission to do that.
pt_BR: Você não tem permissão para isso.

en: You have a license key for %1$s but the key is out of installs. %2$sVisit the Events Calendar website%3$s to manage your installs, upgrade your license, or purchase a new one. | You have license keys for %1$s but your keys are out of installs. %2$sVisit the Events Calendar website%3$s to manage your installs, upgrade your licenses, or purchase new ones.
pt_BR[0]: Você tem uma chave de licença para %1$s, mas a chave está sem instalações restantes. %2$sVisite o site do Events Calendar%3$s para gerenciar suas instalações, atualizar sua licença ou adquirir uma nova.
pt_BR[1]: Você tem chaves de licença para %1$s, mas suas chaves estão sem instalações restantes. %2$sVisite o site do Events Calendar%3$s para gerenciar suas instalações, atualizar suas licenças ou adquirir novas.

en: You need to upgrade!
pt_BR: Você precisa atualizar!

en: You've requested a non-existent tab.
pt_BR: Você solicitou uma aba não existente.

en: Your form had the following errors:
pt_BR: Seu formulário contém os seguintes erros:

en: Your system information will only be used by the Modern Tribe support team. All information is stored securely. We do not share this information with any third parties.
pt_BR: As informações do seu sistema só serão usadas pela equipe de suporte da Modern Tribe. Todas as informações são armazenadas de forma segura. Nós não compartilhamos essas informações com terceiros.

en: Zambia
pt_BR: Zâmbia

en: Zimbabwe
pt_BR: Zimbábue

en: based on %s version
pt_BR: baseado na %s versão

[ctx: formatted plugin list]
en: %1$s and %2$s
pt_BR: %1$s e %2$s

en: list of available functions
pt_BR: lista de funções disponíveis

[ctx: log engines]
en: None currently available
pt_BR: Nenhum disponível atualmente

[ctx: log selector]
en: None currently available
pt_BR: Nenhum disponível atualmente

[ctx: non-existant function name passed for field validation]
en: with function name:
pt_BR: com o nome da função:

[ctx: not available]
en: n/a
pt_BR: n/d

[ctx: the final separator in a list of two or more items]
en:  and
pt_BR:  e

en: unknown date
pt_BR: data desconhecida

en: version data missing from override
pt_BR: versão dos dados ausente na sobreposição
